Aktuality

• ...nová rozpracovaná galerie obrázků z Nových Dvorů
• Jiří Padevět - Květnový lynč - o událostech po osvobození Roudnice n.L. v roce 1945

pondělí, února 11, 2002

Masopust

MASOPUST je zvyk uchovávaný dodnes především na vesnicích. Je to období před Popeleční středou, která zahajuje 40ti denní půst končící Velikonocemi. Je to vyvrcholení doby plesů, veselí a dalších projevů nevázaností. Ta doba je tady a v mnoha obcích i městech se pořádají masopustní veselice a průvody masek. Proto se vraťme do minulého století a trochu si zavzpomínejme. Nejinak to bylo i v naší obci v létech 1973,74, 77 a 1978 , kdy se sešla parta t.č. požárníků a dohodla se, že bychom to mohli také zkusit. Členové sboru si udělali různé masky a velké zvířecí masky se udělali v dílnách JZD. Velkou atrakcí průvodu byla pojízdná šatlava, do které masky vodili diváky na kořaličku, kterou museli zaplatit i pro masku. V šatlavě byli 2 výčepní Josef Kotě a Jiří Kopal, kteří se provinili tím, že šidili na míře a proto byli v závěru průvodu odsouzeni k vymáchání v neckách. Do průvodu se zapojilo mnoho občanů z obou našich obcí a též nám vypomohli požárníci z Doksan a Brozan. Průvod se seřadil a vyšel od česačky chmele ve Chvalíně za doprovodu dechovky p. Mazourka. Prošel obcí, na návsi byl program jako taneční rej masek , zápas s medvědy , který obstaral Frantik Hňup, známý to novodvorský silák a různá legrační vystoupení. Po té se průvod vydal za hojné účasti diváků do Nových Dvorů. Po cestě docházelo k různým legračním vystoupením. Prošel celou obcí , na dvoře u Jardy Plíhala se otočil aby svou pouť ukončil v parku, kde byla závěrečná srandovní vystoupení účastněných masek. Ale úplný závěr se konal zpravidla na sále Kulturního domu. Další velkou atrakcí byli tři lední medvědi a parta cikánů . Cikánky majíc kasičky , slušně žádaly diváky o peníz. Ve své vzpomínce nesmím zapomenout ani na p. Josefa Jukla , který těm kdo neměli škrabošku ochotně zapůjčil paruku a nalíčil „ksicht“. Tato naše akce se stala v širokém okolí tak oblíbenou, že se na ní těšili stovky diváků a v roce 1977 ji dokonce natáčela Československá televize. Členové sboru věnovali zhotovení masek stovky hodin ze svého volného času ale není čeho litovat- byla to zdařilá akce! A ještě jedno si neodpustím abych nejmenoval toho kdo byl duší celé akce a na kterém ležela veškerá tíha materiálního zajištění a organizátorská práce- tak vězte byl to Ivo Drábek senior.

zavzpomínal JaKo st.


Poznámka:
Fotografie jak je tu vidíte, pocházejí  od několika dobrých lídí, kterým touto cestou děkuji za jejich zapůjčení. Jsou různě pomíchány v čase a není v mých silách rozlišit, z kterého jednotlivého roku pocházejí. Věřím, že brzy přibudou další.                               pCh


Sraz masek u česačky ve Chvalíně.

    

        

    

    

  

Chvalín - náves

        

    


    

  
  

  

        


    
Na trojici fotek jsou pánové Kvapil a Škuba z Doksan se svými ratolestmi Milošem a Standou.Cesta ze Chvalína do Nových Dvorů.

     
Průvod masek u chmelnice, která stávala před zatáčkou u Chvalína.
Nynější paní Hrdličková a Čermáková s legendárním prof. Jindrou Horejskem.
Vpravo také prof. Jindra Horejsek.


Kapela pana Mazourka st.

      

  

 Šatlava "U ftrťana"

   

  

  
Šatlavu tahal Crystal - za volantem můj otec F. Chládek a za ním v kulichu sedím já :-))
Ze šatlavy vykukuje šenkíř J.Kotě.
 Nové Dvory -       

Průvod masek prošel celou vesnicí, na dvoře u Plíhalů se otočil a kolem hospody se vracel k chaloupce, kde probíhal další program.

      

  
Indián Karel Čermák


U chaloupky

V parčíku u chaloupky vždy probíhala nějaká veselá poprava. Jednou byl za hrdlo pověšen zlotřilec Fanda "Góďa" Kotě, podruhé byl o hlavu zkrácen Jarka Soukup.

    

            
  Jarka Soukup, Werner Šimek a Marcel Uldrych


      


    
Na pořádek dohlíželi pánové S.Wiesner a J.Kopal

Medvědí řádění

       
Vlevo neohrožený bojovník s medvědy pan F. Hňup

  


    

     

    


    
  


  


      
Potrestání nepoctivých šenkýřu


    


    

    

        

        


  

  

    


Masopustní průvod 1976 - záběry pořídil pan Luděk Kajinek.
Žádné komentáře: